Agresywne zachowanie po spożyciu alkoholu

Agresywne zachowanie po spożyciu alkoholu

Picie agresywne jest problemem, który powoduje osobiste cierpienie. Wiąże się z wysokimi kosztami społeczno-ekonomicznymi. Według szacunków, około jedna trzecia aktów przemocy jest wywoływana przez alkohol. Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do zmian osobowości związanych z alkoholem.

Agresja związana z alkoholem: Przyczyny

Jak sama nazwa wskazuje, agresja alkoholowa jest spowodowana długotrwałym, ostrym spożyciem alkoholu. Jednak może być ona również nasilona przez deficyty poznawcze, które wynikają z długotrwałego picia. Może to być spowodowane wcześniejszymi doświadczeniami związanymi z piciem. Mniejszość osób doświadcza zmian osobowości po spożyciu alkoholu. Jednak od 15% do 43% osób, które popełniają samobójstwo, to ofiary uzależnienia i nadużywania alkoholu. Badania wykazały, że agresja nie jest wynikiem czynników neurobiologicznych. Wpływają na nią również warunki środowiskowe z dzieciństwa oraz osobiste oczekiwania wobec alkoholu. Szczególnie wtedy, gdy dochodziło do dyskryminacji i molestowania, wykluczenia, czy brutalnych sytuacji domowych. Zależności gen-środowisko są szczególnie ważne dla układu serotoninergicznego, jak również innych neuroprzekaźników.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) spożywanie alkoholu jest najbardziej niebezpieczną substancją psychoaktywną. Badania wykazały, że po spożyciu alkoholu następuje zmiana osobowości. Agresja po spożyciu alkoholu powoduje corocznie znaczne cierpienie i koszty socjoekonomiczne. Związane z alkoholem zmiany osobowości odgrywają kluczową rolę w około połowie wszystkich przestępstw z użyciem przemocy i napaści na tle seksualnym. Według danych statystycznych w Niemczech 33% wszystkich aktów przemocy zostało popełnionych przez osoby, które spożywały alkohol. Natomiast około 3 miliony ofiar brutalnych ataków w Stanach Zjednoczonych podaje, że ich napastnicy pili alkohol.

Ostre spożycie alkoholu, uzależnienie i przewlekłe spożywanie alkoholu to czynniki, które mogą prowadzić do zmian osobowości po spożyciu alkoholu. Przeprowadzono wiele badań nad problemem agresji po spożyciu alkoholu. Wszystkie pokazują, że dotyczy on około 50% osób uzależnionych. Badania nad związkiem alkoholu z przemocą wykazały, że osoby, które piją przynajmniej raz w roku są dwa razy bardziej narażone na przemoc niż te, które piją umiarkowanie.

Dowiedz się więcej na temat detoksu alkoholowego na stronie https://alkoholizmwadowice.pl/

Selektywna agresja

Można się zastanawiać, dlaczego niektórzy ludzie doświadczają agresji związanej z alkoholem. Jeden z modeli sugeruje, że alkohol może zaburzać funkcje poznawcze. Dlatego też upośledzenie zmiennych poznawczych jest związane z agresją alkoholową. Dotyczy to wszystkich osób pijących alkohol, a nie tylko uzależnionych. Do zmiennych tych należą:

  • Funkcje wykonawcze – kontrola, hamowanie zachowań
  • Kontrola uwagi
  • Przetwarzanie uwagi

Istnieją różne poglądy na temat skutków picia alkoholu.

Agresja alkoholowa może być spowodowana interakcją z bliskimi, którzy przejawiają agresję alkoholową.

Hipoteza z 1980 roku sugeruje, że alkohol może zmieniać funkcje mózgu odpowiedzialne za kontrolowanie zachowania i hamowanie. Stwierdza ona, że alkohol powoduje zmiany osobowości i agresję. Dzieje się tak, ponieważ wpływa on na samoregulację, przetwarzanie informacji, podejmowanie decyzji i uwagę. Alkohol może zmniejszać koncentrację uwagi, a krótkowzroczność wywołana alkoholem jest powszechna. Podejrzany atak jest definiowany jako przypadkowe zdarzenie, takie jak wpadnięcie na kogoś. Możliwe jest zinterpretowanie go jako niezamierzonego incydentu i zmniejszenie wpływu agresywnego zachowania.

Afektywne i neurobiologiczne skutki spożywania alkoholu

Neuronauki są doskonałym narzędziem do zrozumienia agresji alkoholowej i tego, dlaczego nie zdarza się ona każdemu. Przeprowadzono badania na naczelnych w celu określenia wpływu stresu społecznego (istotnego dla ludzi) na ośrodkowy układ nerwowy. Odkryto, że różnice w neurotransmisji serotoninergicznej i wpływ środowiska odgrywają ważną rolę w agresji po spożyciu alkoholu. Badania wykazały, że izolacja społeczna w dzieciństwie może wpływać na metabolizm serotoniny, co prowadzi do zwiększonej agresji, impulsywności i konsumpcji alkoholu. Zmiany te można również wykryć w dorosłym życiu. Badania wykazały również, że zwierzęta bez rodziców zachowywały się agresywnie, jeśli było więcej transportu serotoniny i zmiany w ich systemie serotoninergicznym. Zmiany te zostały znalezione tylko u osobników z określonym makijażu genetycznego.

Wywołane alkoholem hamowanie metabolizmu przedczołowego ma bezpośredni wpływ na metabolizm serotoniny. Uspokajające skutki alkoholu są zmniejszone w naczelnych z niższym poziomem metabolizmu serotoniny. Osoba może być bardziej skłonna do picia nadmiernych ilości alkoholu, jeśli nie wykazuje żadnych objawów lub ma niski poziom upojenia alkoholowego. Badania na małpach wykazały, że osoby z niskim metabolizmem serotoniny miały tendencję do spożywania łatwo dostępnego alkoholu. Podobne zmiany w neurotransmisji serotoninergicznej potwierdzono również u ludzi. Sugeruje to, że nadmierne spożycie alkoholu i agresja alkoholowa mogą być wynikiem kombinacji czynników środowiskowych i genetycznych predyspozycji do zachowań stresowych.

Agresja po spożyciu alkoholu – teorie społeczne

Na zachowania agresywne mogą mieć również wpływ oczekiwania dotyczące skutków spożycia alkoholu. Wzorce te są przechowywane w pamięci i aktywowane w momencie picia alkoholu. Osoby, które piją alkohol okazjonalnie, oczekują efektu uspokajającego. Osoby nadużywające alkoholu mogą jednak oczekiwać efektu stymulującego, który może prowadzić do zachowań agresywnych. Dzieci, które nie znają alkoholu, ale widziały agresywne zachowania w mediach lub wśród członków rodziny, mogą również wykazywać agresywne zachowania.

Inne czynniki, które wpływają na zmiany osobowości po spożyciu alkoholu to:

  • Skłonność do poszukiwania wrażeń
  • Płeć – mężczyźni są bardziej skłonni do zachowań agresywnych po spożyciu alkoholu.
  • Drażliwa osobowość,
  • Brak empatii

Alkoholizm jako mechanizm radzenia sobie z problemami.

W 2001 roku 150 pacjentów przyjętych do szpitali ogólnych zostało przebadanych pod kątem samookaleczeń. 40 procent pacjentów zgłaszało nadużywanie alkoholu i zaburzenia związane z używaniem alkoholu. Samobójstwo jest drugą najczęstszą przyczyną po depresji.

Inne badanie wykazało, że osoby pijące problemowo częściej angażowały się w zachowania agresywne po spożyciu dużej ilości alkoholu. Dwa badania na więźniach zakładów karnych wykazały, że przestępstwa związane z agresją były bardziej prawdopodobne w związku z ostrym piciem. Więźniowie ci wykazywali agresję po spożyciu alkoholu, podobnie jak więźniowie, którzy nie pili przez 12 miesięcy. Inne badanie wykazało, że kłótnie są bardziej prawdopodobne w związkach, w których uzależnieni mężczyźni spożyli dużo alkoholu w ciągu 12 godzin poprzedzających konflikt. Obfite picie jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do agresji alkoholowej.

Poziom agresji obniża się u pacjentów, którzy poddają się leczeniu. Badanie wykazało, że pacjenci uzależnieni stosowali przemoc czterokrotnie częściej niż osoby zdrowe. Po roku leczenia wskaźnik ten znacznie się zmniejszył, gdy badani pozostawali trzeźwi. Był to znaczący spadek. Podczas gdy 56% badanych wcześniej dopuszczało się przemocy, po roku leczenia robiło to już tylko 25% z nich. Wskaźniki te spadły do 15% po tym, jak leczenie przyniosło oczekiwane rezultaty. Nie różniło się to od osób niepoddających się abstynencji.

Alkohol – terapia agresji

Niestety, dotychczasowe badania nie dają pełnego obrazu procesu powstawania agresji u alkoholików. Potrzebne są badania, które pozwolą głębiej wniknąć w ten problem. Trening poznawczy jest sprawdzoną metodą zdrowienia w tradycyjnej terapii uzależnień. Ważne jest, aby zauważyć, że dane podane w wynikach badań dotyczyły długości abstynencji, a nie zmiany osobowości po spożyciu alkoholu. Uważa się, że trening poznawczy pomaga pacjentom szybciej uczyć się i przetwarzać informacje. Dzięki temu mogą oni skuteczniej radzić sobie z prowokacyjnymi sytuacjami i tłumić impulsy.

Osoby uzależnione, które są leczone z powodu agresji po spożyciu alkoholu, kładą większy nacisk na nagrodę niż na konsekwencje picia. Trening poznawczy może pomóc dostrzec długoterminowe korzyści z abstynencji, takie jak poprawa stanu zdrowia.

Możliwe jest również leczenie farmakologiczne nadużywania alkoholu. Udowodniono, że zwiększenie poziomu serotoniny farmakologicznie za pomocą leków przeciwdepresyjnych może zmniejszyć lęk i dezorientację. Lek ten powodował większy wzrost lęku i dezorientacji niż agresji. Sugeruje to, że agresja może być zmniejszona przez dezorientację.

Previous MDK-DŚT zaprasza na Gwiazdkę z Nieba 2022
Next Za pobyt w żłobku zapłaci państwo

Może to Ci się spodoba

Noc Muzeów w Komendzie Głównej Policji. Wśród uczestników policjant z Krakowa

Przed kilkoma dniami w Komendzie Głównej Policji odbyła się ”Noc Muzeów”. Bramy KGP otwarte były dla zwiedzających od godziny 18:00 do północy. Ilość chętnych była tak duża, że już na

Ćwiczenia z ratownictwa technicznego w m. Nowa Kubra w powiecie łomżyńskim

17 sierpnia 2021 roku w m. Nowa Kubra w gminie Przytuły, powiat łomżyński odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa technicznego. W ćwiczeniach uczestniczyli strażacy z JRG Łomża oraz jednostki OSP

Łomżyńskie szkoły przygotowane do rozpoczęcia zajęć

1 września, po dwumiesięcznej przerwie dzieci i młodzież z łomżyńskich szkół i przedszkoli powrócą do szkolnych ławek. Nowy rok szkolny podobnie jak poprzedni, najprawdopodobniej będzie upływał w cieniu pandemii. Między

Spotkanie robocze dotyczące przygotowań Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

Dzisiaj (27.03.br.) w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli służb  zaangażowanych w przygotowanie Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. 41 Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO  odbędzie się

„Bezpieczny Senior” – spotkanie zorganizowane przez Komisariat Policji I w Krakowie

W dniu 24 maja br. w Klubie Seniora przy Kościele Mariackim w Krakowie odbyło się spotkanie skierowane do osób starszych w ramach programu „Bezpieczny Senior”. Dzielnicowi Komisariatu Policji I, omówili

Miasta rozlewają się na przedmieścia. To powoduje coraz większe korki

Ponad połowa mieszkańców miast uważa, że samochód to najwygodniejszy środek transportu. Jednocześnie większość z nich korki i brak miejsc parkingowych uważa za największą zmorę komunikacyjną w mieście. Mimo że transport publiczny staje się

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź